Методичний порадник

Поради сучасному класному керівнику

 

Хоч досвід і приходить з роками, є чимало способів оволодіти деякими педагогічними премудростями вже на початку професійного шляху. За визнанням самих учителів, одного тільки стажу недостатньо, щоб налагодити необхідний контакт з учнем. Кожне нове покоління хоч трохи, але відрізняється від попереднього. І вчитель, навіть найдосвідченіший і заслужений, може відчувати труднощі у відносинах з дітьми. Напевно, це теж місія педагога - бути «своїм» у світі дитини.

 

Зазвичай початківці класні дуже хвилюються, переживають, адже крім дітей міряти оцінюючим поглядом їх будуть і батьки. Такої категорії класних керівників варто вдатися до ряду простих, але дієвих порад:

  • Законспектуйте план свого знайомства з класом, з батьками. Через хвилювання отже можуть виникнути незручні паузи, підказка повинна бути під рукою.

  • Не намагайтеся відразу загравати з хлопцями. Вони можуть прийняти це за вашу слабкість, яка є відмінним приводом відсутності авторитету і підпорядкування. Ви повинні бути доброзичливі, відкриті, але при цьому ж суворі. Діти дуже добре це відчувають. Відразу визначте ту дистанцію, яка допоможе вам керувати класом, а не вибудовувати більш-менш безпроблемні відносини. Але і в строгості не перестараєтеся. Клас вас буде просто боятися і, м'яко скажемо, недолюблювати.

  • Обговоріть правила ваших взаємин. Діти будь-якого шкільного віку залишаються дітьми і люблять грати в рольові ігри. Їм все ще потрібні правила гри. Дайте хлопцям зрозуміти, як ви бачите поважні довірчі відносини. З першої зустрічі вони повинні усвідомити, що ви йдете з ними на реальний контакт.

  • Ваші перші зустрічі не повинні складатися з одних формальностей. Обов'язково виявляйте цікавість до всіх і кожного. Їх багато і кожен хоче заявити про себе. Та й вам буде простіше зрозуміти, що вдає із себе кожен ваш учень.

  • Ведіть щоденник. Для молодого класного керівника це реальна можливість контролювати процес. На початку роботи вам важко буде тримати в голові безліч інформації, адже у кожного учня будуть якісь поточні навчальні питання. Часто молодий педагог навіть не уявляє собі, як широко розуміються його обов'язки. Він повинен знати про стан навчання дитини, про його поведінку, взаємини з класом і вчителями, обстановкою в родині і т.д.

Як заслужити авторитет у класу?

 

Хлопці не повинні бачити ваше байдужість ні в якому його прояві. Кредит довіри буде вичерпаний в ту ж секунду. Навіть якщо у вас немає часу для вирішення виниклої проблеми, дитина повинна бачити вашу готовність допомогти. Звичайно, не варто виділяти «любимчиків». Ви повинні зберігати розумний нейтралітет. Намагайтеся стимулювати дитячу активність прикладами інших хлопців, але робіть це тонко. Кожна дитина повинна бачити чийсь успіх, чиїсь досягнення як реальну мету для себе. Одна з ваших головних завдань - згуртування колективу. У ваших силах об'єднати навіть клас, що складається з маленьких угруповань. Найвірніший спосіб - колективна перемога. Ніщо так не об'єднує, як спільний дух радості, задоволення, значущого досягнення. Для початку цього можуть бути шкільні конкурси та заходи, яких чимало в плані виховної роботи. Потім ви можете скористатися благами сучасного суспільства: чимало цікавих конкурсів або проектів проводиться в Інтернеті. Хлопцям цікаво вийти за рамки своєї школи, зробити щось нове і яскраве, а значить, відзначитися. Побачивши вашу ініціативу, діти відзначать для себе, що ви дійсно їх друг і помічник. Намагайтеся стежити за змінами в житті кожного учня. Не соромтеся вітати хлопців з сімейними святами, відстежуйте їх позашкільні успіхи. Хлопців чіпає така увага, до того ж не всі отримують його в достатку від зайнятих батьків.

 

Портрет сучасного класного керівника

 

Основна умова - сучасний класний не повинен стояти на місці. І самоосвіти це стосується насамперед. Ви повинні мати уявлення про психологічні особливості віку хлопців вашого класу. У вас вони повинні бачити інтелігентного й освіченого людини. Зрозумійте, вони діти свого надтехнологічний часу. Вони більше спілкуються в Інтернеті, мають більше доступу до всілякої інформації, а це може мати як позитивний, так і негативний відгук. Чудово, якщо і в вас вони будуть бачити людину сучасного. На класних годинах піднімайте теми, які важливі для них сьогодні. Будьте відверті і шукайте відповідь відкликання. Будьте тактовні і делікатні, цінуєте неповторність особистості кожної дитини. Влаштовуйте спільні перегляди актуальних фільмів, обговорюйте разом з ними. Направляйте їх на взаємодію з молодшими школярами, заохочуйте шефство. Дійте в одного ланцюга з батьками. Ваші виховні старання повинні бути об'єднані однією метою і рухатися в одному напрямку. Залучайте батьків до общеклассной справах. І навіть якщо спочатку це буде нелегко, такий досвід надзвичайно корисний. Ну і, звичайно, любите дітей. Без цієї умови навряд чи можна бути хорошим класним керівником.

 

Методичні рекомендації щодо організації та проведення класних батьківських зборів